פעמונית ירושלים Campanula Hierosolymitana.. Product #: 7011 Regular price: ₪30 ₪30 קיים במלאי

זרעי פעמונית ירושלים

קוד מוצר: 7011
זמינות: קיים במלאי
משקל מכירה בסיסי: 1 גרם

מחיר: ₪30

- +

שם מדעי: Campanula hierosolymitana. משפחה: פעמוניתיים. צורה: חד שנתי (נמוך). שם ערבי: לַיילַאך אל-גַ'אבֶּל

מראה: פעמונית ירושלים היא צמח נדיר ואנדמי. הפעמונית מיוצגת בכל העולם, כולל ביבשות צפוניות וקרות, אך רוב מיניה מצויים בחצי כדור הארץ הצפוני, במיוחד באזור הים התיכון באקלים יותר ממוזג.
פעמונית ירושלים היא צמח חד-שנתי, נמוך יחסית, גובהו כ- 20 ס"מ, משתרע ומסתעף מבסיסו לגבעולים אחדים כאשר הצמח כולו מכוסה שערות זקופות. משפחת הפעמוניתיים כוללת צמחים שפרחיהם מזכירים פעמון אלגנטי, ואבקתם מועברת לחרק על-ידי עמוד העלי.
גבעול הפעמונית עגול. העלים ביציים, ישובים ושפתם תמימה. הפרחים נישאים על עוקצים בקבוצות של 2–3. הגביע שעיר–זיפני מאוד, 5 שיניו ארוכות ואלגנטיות, מחודדות בקצוות ועוטפות את צינור הכותרת. בין כל שתי אונות של הגביע יש תוספת, מעין עוד אונה, מופשלת אחורה, המכסה על הגביע ועל השחלה התחתית. הכותרת, אורכה כ-2.5 ס"מ, צבעה סגול בהיר עם עורקים כהים לאורכה, לועה לבן עד צהבהב.
הסוג פעמונית הוא הגדול במשפחתו במספר מיניו, והוא כולל צמחים עם עלים מסורגים, פשוטים, חסרי עלי לוואי. אלה שבבסיס הגבעול שונים וגדולים מיתר העלים. השחלה תחתית, כאשר בראש השחלה יש דיסקית המפרישה צוף, וכדי להגיע אליו צריכים המאביקים (בעיקר דבורים ופרפרים) להחדיר את חדקם בסדקים שבין זירי האבקנים. על עמוד העלי יש שערות דביקות, ונדבקת אליהן אבקה, הנושרת מהמאבקים בשלב הזכרי, בשעה שהצלקת עוד לא בשלה, והיא חבויה ומכונסת, לא זמינה לחרקים ולהאבקה. החרק מתלכלך באבקה שעל עמוד העלי, ומעביר אותה לפרח אחר, מבוגר יותר, הנמצא כבר בשלב הנקבי וצלקותיו מזדקרות.

mars may

פעמונית ירושלים משמשת בעיקר כצמח נוי המקשט כל גינה בצורתו כפעמון ובצבעיו הסגולים ורודים.

תפוצה בארץ: גולן, גליל, חוף הים התיכון, עמקים, גלבוע, כרמל, הרי שומרון, מדבר שומרון, הרי יהודה, מדבר יהודה ובקעת ים המלח, השרון השפלה ובקעת הירדן
איזורי גידול: אוהבות קרקעות כבדות אך נפוצות גם בגינות בר.

את הזרעים מומלץ לזרוע בחודשים ספטמבר - ינואר.
את כמות הזרעים יש לערבב עם כוס וחצי חול בנין במצב לח או לחילופין- אדמה מהמקום בו אתם זורעים, על-מנת לדלל את כמות הזרעים על שטח נרחב. שקית זרעים אחת מתאימה לכיסוי שטח בגודל של כ- 3 מ"ר.
יש לגרף את השטח לפני הזריעה ("לפתוח" את האדמה מעט), לשפוך את הזרעים המעורבבים עם החול הלח או האדמה ולתחח מעט לאחר הזריעה לכיסוי עדין.
ניתן ומומלץ להשקות את השטח השקיה ראשונית עדינה לאחר התיחוח לשם כיסוי טוב של הזרעים.
לאחר הנביטה, במידה ולא יורדים מספיק גשמים (לפחות פעם בשבוע בעונת החורף) כדאי להשקות את הצמחים פעמיים בשבוע עד להתבססות הצמח.

לאחר ההתבססות אין צורך בהשקיה מלאכותית אך אם אתם מעוניינים בפריחה ארוכה מומלץ להמשיך להשקות את הצמח פעמיים בשבוע לכל אורך חייו.

צמח הפעמונית היא אגדת עם מבית האחים גרים, שידועה בארץ גם בשמה הגרמני רפונזל. האגדה מספרת על גבר צעיר הקוטף פעמוניות לאשתו למורת רוחה של המכשפה, שאינה שמחה לגלות כי פרחיה נעלמים. כאשר הוא נתפס, הוא נאלץ להציע את בתו בתמורה לפעמוניות שנגנבו.