דרדר גדול פרחים Centaurea Crocodylium.. Product #: 1048 Regular price: ₪25 ₪25 קיים במלאי

זרעי דרדר גדול פרחים

קוד מוצר: 1048
זמינות: קיים במלאי
משקל מכירה בסיסי: 1 גרם

מחיר: ₪25

- +

שם מדעי: Centaurea crocodylium. משפחה: מורכבים. צורה: צמח חד שנתי.

מראה: דרדר גדול-פרחים כשמו כן הוא, מרבדי-פריחה נרחבים בצבע ורוד. צמח חד-שנתי זקוף וגבוה (1 מ' ויותר), חברותי מאוד, גדל לרוב בהמוני פרטים יחד. חפי המעטפת בעלי תוספת מצויצת כמו מסרק בעל שיניים, ומסתיימת כקוץ קצר. הגבעולים דקים, ירוקים, נוקשים, מצולעים, מסתעפים רק מעט ובזוית חדה, כמעט חסרי עלים. העלים של הדרדר מרוכזים בעיקר בתחתית הצמח, כל הפרחים צינוריים. הפרחים החיצוניים בקרקפת עקרים, חסרים שחלה, עלי ואבקנים ולפעמים הם גדולים יותר מפרחי המרכז, והם א-סימטריים. 

לא רק שפרחיו גדולים ויפים, גם אחרי מותו, משנשרו הפרחים, נשאר הצמח זקוף ויציב. הזרע מצוייד בראשו בפלומה של שערות ארוכות, המסייעת להפצתו ברוח. האבקנים בפרח מאוחים, יוצרים יחד צינור המקיף את עמוד העלי. שקי-האבקה שבראש האבקנים פונים פנימה.

May June

בעיקר לנוי. כפרחים חיים באגרטל וגם כפרחים מיובשים. הדרדר הגדול עמיד ויפה גם כפרח מיובש. עלי הבסיס של הדרדר בתחילת החורף, טעמם מריר. הם נאספים ונאכלים כירק לסלט.

תפוצה בארץ: בגליל ובגולן, חוף ים תיכון, עמק ירדן עליון, הר הכרמל, הרי שומרון ויהודה, השרון והשפלה, נגב.
איזורי גידול: המין שכיח מאוד, בכתמים נרחבים וצפופים. גדל בשדות-בור, באדמות בתה ובגריגה, במדרונות ובטרשים, בעיקר במדרונות יבשים בארץ מקורות-הירדן ובחבל ההרים בצפון הארץ (הדרדר מוכרז כצמח מוגן).

את הזרעים מומלץ לזרוע בחודשים ספטמבר - ינואר.
את כמות הזרעים יש לערבב עם כוס וחצי חול בנין במצב לח או לחילופין- אדמה מהמקום בו אתם זורעים, על-מנת לדלל את כמות הזרעים על שטח נרחב. שקית זרעים אחת מתאימה לכיסוי שטח בגודל של כ- 3 מ"ר.
יש לגרף את השטח לפני הזריעה ("לפתוח" את האדמה מעט), לשפוך את הזרעים המעורבבים עם החול הלח או האדמה ולתחח מעט לאחר הזריעה לכיסוי עדין.
ניתן ומומלץ להשקות את השטח השקיה ראשונית עדינה לאחר התיחוח לשם כיסוי טוב של הזרעים.
לאחר הנביטה, במידה ולא יורדים מספיק גשמים (לפחות פעם בשבוע בעונת החורף) כדאי להשקות את הצמחים פעמיים בשבוע עד להתבססות הצמח.

לאחר ההתבססות אין צורך בהשקיה מלאכותית אך אם אתם מעוניינים בפריחה ארוכה מומלץ להמשיך להשקות את הצמח פעמיים בשבוע לכל אורך חייו.

כאשר מבשילה האבקה בתוך צינור האבקנים, חרק הנוגע בפרח בשל מחולל בפרח תגובה מדהימה: צינור האבקנים מתחיל "להתלבט", מתנועע בתנועה גלית ואז החלק הנקבי של הפרח (הצלקת) דוחף כמו בוכנה גוש אבקה אל ראש הצינור, וזה נדבק לחרק.