דרדר כחול Centaurea Cyanoides.. Product #: 1006 Regular price: ₪40 ₪40 קיים במלאי

זרעי דרדר כחול

קוד מוצר: 1006
זמינות: קיים במלאי
משקל מכירה בסיסי: 2 גרם

מחיר: ₪40  ₪35

- +

שם מדעי: Centaurea cyanoides. משפחה: מורכבים. צורה: עשבוני חד שנתי. שם ערבי: ימרור אזרק.

מראה: דרדר כחול הוא צמח חד-שנתי מסתעף, גובהו כ- 20 ס"מ, מדהים ביופיו, בצבעו כחול שמיימי. לעלים ולגבעולים צבע כסוף בגלל כסות השערות שעליו. המין אנדמי, גדל רק בארץ-ישראל ובסוריה, הדרדר הכחול גדל רק באתרים ספורים, אך שם אפשר לגלות לפעמים הרבה פרטים. צבע הפרחים כחול נקי, בגוון נדיר בין פרחי הארץ. הקרקפת גדולה, קוטרה 25 מ"מ. את היקף הקרקפת עוטרים פרחים שופריים גדולים בהרבה מיתר הפרחים, והם עקרים. עלה המעטפת ירוק, עם מסגרת שחורה משוננת.

העלים יוצאים בתחילת החורף בבסיס הצמח דוּרים-דוּרים, ונראה שזה המקור לשם הסוג בעברית ובערבית.
העלים והגבעולים אינם קוצניים, הקוצים מרוכזים בעלי-המעטפת (חפים), המקיפים את התפרחות. חפים אלה קרומיים או גלדניים, רעופים, ומסתיימים לרוב בקוץ. כל הפרחים צינוריים. הפרחים החיצוניים בקרקפת עקרים, חסרים שחלה, עלי ואבקנים. הפרחים הפנימיים דו-מיניים, כאשר כל אחד מהם זקוק להאבקה נפרדת. האבקה עצמית נמנעת בזכות הפרדה במועדי ההבשלה של החלק הזכרי (האבקנים) והחלק הנקבי (הצלקת).
ההאבקה נעשית כך: צינור האבקנים מתחיל "להתלבט", מתנועע בתנועה גלית, מתקצר, ואז הצלקת (שאינה מתקצרת) דוחפת כמו בוכנה גושיש אבקה אל ראש הצינור וזה נדבק לחרק. כשיגיע החרק אל פרח אחר, שהצלקת שלו כבר בשלה ובולטת, הוא יאביק את הצלקת. הזרעים מצויידים לרוב בציצית, המסייעת לפיזורם ברוח.

feb april

מינים אחדים של דרדר מקובלים בגינות-נוי. העלים יוצאים בתחילת החורף בבסיס הצמח דוּרים-דוּרים, העלים האלה נאספים על-ידי ערביי הארץ כירק לסלט, טעמם מריר עדין.

תפוצה בארץ: הגליל, הגלבוע, חופי הים התיכון, הכרמל, הרי יהודה ושומרון, השרון והשפלה, הנגב
איזורי גידול: הצמח גדל בבתה בשפלה המרכזית ובהר. דרדר כחול גדל בצפון הארץ ובמרכזה משני עברי הירדן.

את הזרעים מומלץ לזרוע בחודשים ספטמבר - ינואר.
את כמות הזרעים יש לערבב עם כוס וחצי חול בנין במצב לח או לחילופין- אדמה מהמקום בו אתם זורעים, על-מנת לדלל את כמות הזרעים על שטח נרחב. שקית זרעים אחת מתאימה לכיסוי שטח בגודל של כ- 3 מ"ר.
יש לגרף את השטח לפני הזריעה ("לפתוח" את האדמה מעט), לשפוך את הזרעים המעורבבים עם החול הלח או האדמה ולתחח מעט לאחר הזריעה לכיסוי עדין.
ניתן ומומלץ להשקות את השטח השקיה ראשונית עדינה לאחר התיחוח לשם כיסוי טוב של הזרעים.
לאחר הנביטה, במידה ולא יורדים מספיק גשמים (לפחות פעם בשבוע בעונת החורף) כדאי להשקות את הצמחים פעמיים בשבוע עד להתבססות הצמח.

לאחר ההתבססות אין צורך בהשקיה מלאכותית אך אם אתם מעוניינים בפריחה ארוכה מומלץ להמשיך להשקות את הצמח פעמיים בשבוע לכל אורך חייו.

הדרדר הכחול מכיל בין היתר פוליסכרידים שהינה פחמימה המורכבת ממולקולות של חד סוכר. יש להם תפקיד חשוב באגירת אנרגיה בגוף וגירוי מערכת החיסון ליצירת לימפוציטים, כמערכת הגנה של הגוף להשמדת חיידקים, וירוסים ותאים סרטניים.
כמו כן יש בו חומרים אנטיביוטיים ואנטי פיטריתיים. ניתן להשתמש בו לדלקות עיניים קלות ומצבי אקזמה.
חליטה לחיזוק כללי במצבי עייפות והצטננות:
1 כף פרחים יבשים של הדרדר הכחול
1 כפית שוש קריח
1 כף אכילאה אלף האיים
להרתיח את הצמחים היבשים עם 2 כוסות מים, בסיר מכוסה במשך 5 דקות. אפשר להמתיק בדבש או עלי סטיביה.
במקרים של לחץ דם נמוך- כדאי לשים לב ששימוש פנימי בו עלול לגרום לירידה ראשונית של לחץ הדם והרגשת חולשה.