שלמון יפואי Cephalaria Joppensis.. Product #: 8011 Regular price: ₪30 ₪30 קיים במלאי

זרעי שלמון יפואי

קוד מוצר: 8011
זמינות: קיים במלאי
משקל מכירה בסיסי: 3 גרם

מחיר: ₪30

- +

שם מדעי: Cephalaria joppensis. משפחה: שלמוניים. צורה: צמח חד שנתי.

מראה: שלמון יפואי הוא בעצם צמח עשבוני חד-שנתי, גבוה (60-200 ס"מ), כאשר בימות החורף צומחים גבעולים בגובה כחצי מטר הנושאים עלים נגדיים ירוקים כהים עם עלעל קיצוני גדול בצורת ביצה עם שפה משוננת. בעונת האביב, מתרוממים עמודי התפרחת לגובה 2 מ' ומעלה. עמודי התפרחת נושאים עלים קטנים ומחיקיהם יוצאים ענפים דקים באורך כעשרים ס"מ ובראש כל אחד מהם תפרחת כדורית. הפרחים בצבע לבן או סגול-חיוור ורדרד עם כותרת צינורית בעלת שיניים.

May sep

הוא מהווה צמח צוף חשוב, מקור מזון להרבה מאביקים.

תפוצה בארץ: גולן, חרמון, גליל, חוף הים התיכון, עמק ירדן עליון, עמקים, גלבוע, כרמל, הרי שומרון, מדבר שומרון, הרי יהודה, שרון, שפלה, נגב והרי אילת, בקעת הירדן
איזורי גידול: השלמון פורח בכל איזור הים התיכון והא מנצל בדרך כלל איזורים מופרעים – כמו שולי דרכים, ששם נאגרים קצת יותר מים – בשביל לפרוח.

את הזרעים מומלץ לזרוע בחודשים ספטמבר - ינואר.
את כמות הזרעים יש לערבב עם כוס וחצי חול בנין במצב לח או לחילופין- אדמה מהמקום בו אתם זורעים, על-מנת לדלל את כמות הזרעים על שטח נרחב. שקית זרעים אחת מתאימה לכיסוי שטח בגודל של כ- 3 מ"ר.
יש לגרף את השטח לפני הזריעה ("לפתוח" את האדמה מעט), לשפוך את הזרעים המעורבבים עם החול הלח או האדמה ולתחח מעט לאחר הזריעה לכיסוי עדין.
ניתן ומומלץ להשקות את השטח השקיה ראשונית עדינה לאחר התיחוח לשם כיסוי טוב של הזרעים.
לאחר הנביטה, במידה ולא יורדים מספיק גשמים (לפחות פעם בשבוע בעונת החורף) כדאי להשקות את הצמחים פעמיים בשבוע עד להתבססות הצמח.

לאחר ההתבססות אין צורך בהשקיה מלאכותית אך אם אתם מעוניינים בפריחה ארוכה מומלץ להמשיך להשקות את הצמח פעמיים בשבוע לכל אורך חייו.

בשנת 2010, הציגו במכון הוולקני זן של שלמון יפואי שכונה בשם "ראשון", שנוצר לאחר איסוף ובירור של אוכלוסיות בר מרחבי הארץ. זן זה נמצא כעמיד ביותר למזיקים, מחלות, לתחרות עם עשבים "רעים" וכתורם לפוריות הקרקע. השלמון הוא בעל יבול גבוה של חומר יבש פי שניים מזו של חיטה ולא נופל ממנה בערכו התזונתי. משתמשים בו כצמח מספוא להכנת תחמיץ, שנתקבל יפה על ידי הפרות. כיום נחשב השלמון כבעל פוטנציאל חקלאי-מסחרי רב וכבר מגודל למטרה זו.