חרצית עטורה Chrysanthemum Coronarium.. Product #: 1003 Regular price: ₪29 ₪29 קיים במלאי

זרעי חרצית עטורה

קוד מוצר: 1003
זמינות: קיים במלאי
משקל מכירה בסיסי: 3 גרם

מחיר: ₪29  ₪25

- +

שם מדעי: Chrysanthemum Coronarium. משפחה: מורכבים. צורה: צמח חד שנתי.

מראה: צמח חד-שנתי גדול ונפוץ בשדות, בצידי דרכים ועוד. הצמח גדל בריכוזים גדולים והוא נפוץ בעיקר על אדמות עשירות בחנקן. גובהו 60 ס"מ, וכולו מדיף ריח אופייני חזק. הגבעולים חלולים. העלים קירחים, גזורים פעמיים לאונות דקות ומחודדות.
בראש כל ענף נישא פרח גדול. צבע הפרחים צהוב, עם נטייה קלה לכתום. ה"פרח" אינו אלא קרקפת בקוטר 5 ס"מ, המורכבת מעשרות פרחים, החיצוניים לשוניים, הפנימיים צינוריים. עלי המעטפת העוטרים את הקרקפת קרומיים בשוליהם. פרחי ההיקף הלשוניים הם נקביים או עקרים, פרחי המרכז הצינוריים הם דו-מיניים. מן הפרחים המופרים מתפתחים זרעונים, שאין להם ציצית-שערות להפצה כמו ברוב בני משפחתה, אלא נזר קרומי. פה ושם מתגוון המרבד הצהוב האחיד על-ידי קרקפת שצבע פרחיה שונה – לבן או אדמדם או מעברים בין צבעים אלה לצהוב. עלי החרצית מתכופפים בלילה ומזדקפים ביום.
צמח החרצית מכיל חומרים הנקראים פירטרינים (pyrethrins) שהינם רעילים לחרקים, וכך מגנים עליו מפני אכילה ע"י בעלי חיים. חומרים דומים משמשים בתרסיסים קוטלי חרקים שבשימוש האדם.

מרץ עד מאי
העלים משמשים לסלט, והפרחים הלשוניים – למרתח שמאמינים כי הוא מועיל להורדת חום, הפחתת כאבי הבטן והפסקת שלשולים.
תפוצה בארץ: בגולן ובגליל, חופי ים תיכון, העמקים, אזור הכרמל, הגלבוע, הרי שומרון ויהודה, מדבר שומרון ויהודה, בקעת ים המלח, השרון והשפלה, הנגב והרי אילת
אזורי גידול: הצמח נפוץ בעיקר על אדמות עשירות בחנקן. גדל בשדות, בצדי דרכים, במעזבות, ובמיוחד במדרונות של תלים ואתרי-עתיקות. המין גדל בכל חלקי הארץ הימתיכוניים, חודר מעט גם למדבר.

את הזרעים מומלץ לזרוע בחודשים ספטמבר - ינואר.
את כמות הזרעים יש לערבב עם כוס וחצי חול בנין במצב לח או לחילופין- אדמה מהמקום בו אתם זורעים, על-מנת לדלל את כמות הזרעים על שטח נרחב. שקית זרעים אחת מתאימה לכיסוי שטח בגודל של כ- 3 מ"ר.
יש לגרף את השטח לפני הזריעה ("לפתוח" את האדמה מעט), לשפוך את הזרעים המעורבבים עם החול הלח או האדמה ולתחח מעט לאחר הזריעה לכיסוי עדין.
ניתן ומומלץ להשקות את השטח השקיה ראשונית עדינה לאחר התיחוח לשם כיסוי טוב של הזרעים.
לאחר הנביטה, במידה ולא יורדים מספיק גשמים (לפחות פעם בשבוע בעונת החורף) כדאי להשקות את הצמחים פעמיים בשבוע עד להתבססות הצמח.

לאחר ההתבססות אין צורך בהשקיה מלאכותית אך אם אתם מעוניינים בפריחה ארוכה מומלץ להמשיך להשקות את הצמח פעמיים בשבוע לכל אורך חייו.

צמח החרצית מוריד חום ,משכך כאבים, אנטי-ראומטי בעל השפעה מאזנת על מערכת העיכול ומערכת הרבייה הנשית.
כמו כן, הוא טוב למיגרנה, כאב ראש, חום גבוה, הפרעות הקשורות במחזור החודשי, דלקות מפרקים ראומטיות.