לוטם מרווני Cistus Salviifolius.. Product #: 1068 Regular price: ₪28 ₪28 קיים במלאי

זרעי לוטם מרווני

קוד מוצר: 1068
זמינות: קיים במלאי
משקל מכירה בסיסי: 4 גרם

מחיר: ₪28

- +

שם מדעי: Cistus salviifolius. משפחה: לוטמיים. צורה: שיח ובן-שיח (שיח רב-שנתי).

מראה: לוטם מרווני הוא שיח רב-שנתי הנפוץ ולעתים אף שולט בחבל הים תיכוני בישראל, צלילו של שם זה דומה לשם היווני של השרף המופק ממינים שונים של לוטם. גובהו עד מטר, מסועף, ירוק כל השנה. עלי הכותרת לבנים, מקומטים, גסים למגע. הפרח גדול, פרוש, קוטרו עד 6 ס"מ, והשיח שופע פרחים רבים כאשר לכל פרח עלי כותרת לבנים, 3 עלי גביע פנימיים רחבים ועוד 2 עלי גביע חיצוניים צרים.
אין לפרח צוף, אך הוא מדיף ריח. האבקנים צהובים, רבים ועשירים באבקה, משרתים חרקים שוחרי אבקה, מקנים לפרח רושם דו-גוני, לבן עם גוון צהוב. כל פרח חי יום אחד – נפתח השכם בבוקר, ובימים חמים נושרים עלי הכותרת כבר בצהריים. הפרי מעוגל בראשו ואינו מצולע, מכוסה בצפיפות שערות ארוכות יחסית, אורכו כ- 1 ס"מ.

Mars June

בעבר, מענפי הלוטם נהגו להפיק שרף, הנקרא בלשונות אירופה בשם "לאדאנום". שרף זה שימש לקטורת ואף כתרופה למגוון פגעים בדרכי הנשימה, דרכי העיכול, וסת ועוד. העלים משמשים גם לחליטת משקה ("תה") ולהפקת חומרי בירוס.
בנוסף, הלוטם משמש פונדקאי לטפיל היפהפה רימונית הלוטם. עוד שימוש מומלץ הוא צמח כיסוי, ייצוב מדרונות, מסלעה, שיחייה, שיח פורח.

תפוצה בארץ: בחרמון, בגולן ובגליל, בגלבוע, כרמל, הרי שומרון ויהודה, מדבר שומרון ויהודה, בשרון ובשפלה.
איזורי גידול: גדל, ותכופות אף שולט, בבתה ובגריגה בקרקע רנדזינה בהירה, המתפתחת על סלעי חוואר וקירטון חווארי בהרים הימתיכוניים בארץ. זו נחשבת קרקע דלה ואולי מתגבר הלוטם על דלותה בעזרת שיתוף-פעולה עם פטריות-קרקע (מיקוריזה).

מומלץ לזרוע בחודשים ספטמבר- ינואר.
את הזרעים של הצמחים הרב שנתיים אנחנו ממליצים להנביט בכוסיות ולאחר הנביטה להעביר לקרקע.
יש לזרוע כ-5 זרעים בכל כוסית ולשמור באדמה לחה ובמקום מואר.
לאחר הנביטה, כשהשתיל הגיע לגובה של כ-10 ס"מ מעל פני האדמה, ניתן להעביר אותו לקרקע.
יש להעתיק את השתיל לקרקע עם כל האדמה מהעציץ בה הוא נבט, יש לדאוג להשקיה פעמיים בשבוע לפחות. (שהאדמה סביבו תהיה לחה).
במידה ומעבירים את השתיל לקרקע בעונת הגשמים- אין חובה להשקות בהשקיה מלאכותית באזורים בהם יש כ-2 אירועי גשם בשבוע בעונת הגשמים.
במידה והצמח יקבל השקיה לאורך כל השנה, הוא ישאר ירוק כל השנה ובעונה יפרח.
במידה והצמח לא יקבל השקיה מלאכותית, הוא יכנס לתרדמה למספר חודשים בכל שנה ולאחר מכן יעלה שוב.

יש הסוברים כי הלוטם הוא צמח הלוט המוזכר בבראשית בתור בושם המיובא מתימן על ידי אורחת גמלים. אולם אין כל מין של לוטם הגדל מדרום לאדום. את טיפות השרף של הלוטם היו נוהגים לאסוף ביוון העתיקה באמצעות עיזים שרעו בשדה לטמים, ולעת ערב, היו מסרקים אותן ואוספים את השרף שנדבק לשערותיהן.
יש הקושרים את ה"לוטם" עם צמח המור וחושבים שהוא קשור לבושם שגדל ויובע מארצות מזרח אפריקה ודרום ערב. גם במכתבי "בבתא" מוזכר בקשר לכך הלוטם.