יבלית מצויה Cynodon Dactylon.. Product #: 1235 Regular price: ₪25 ₪25 קיים במלאי

זרעי יבלית מצויה

קוד מוצר: 1235
זמינות: קיים במלאי
משקל מכירה בסיסי: 1 גרם

מחיר: ₪25

- +

שם מדעי: Cynodon dactylon. משפחה: דגניים. צורה: עשבוני רב-שנתי.

מראה: יבלית מצויה היא עשבוני רב-שנתי נמוך צמח היבלית שכיח מאוד ומטריד מאוד בפרדסים, בשדות, בדשאים ובגינות הפרטיות. היבלית פעיל בעיקר בקיץ, גודל מהר ומתפשט לרוחב ולעומק עד מטר. היבלית זוחל ומשתרע, שולח שלוחות ארוכות ומשתרש ממפרקי השלוחות. העלה סרגלי צר ולא ארוך,ירקרק–מאפיר. הלשונית עשויה טבעת של שערות לבנות. מקור הצמח במליחות, או בבתי גידול לחים מוכי לחץ-רעייה. מעלה תפרחת מאוצבעת אופיינית, עם 3–7 שיבולים שוות באורכן. הנישאת על גבעול זקוף קצר, גובהו 10 ס"מ. הפרחים דו-מיניים בלבד. השיבוליות קצרות, יושבות, ערוכות בצפיפות בצד אחד של ציר השיבולת בשני טורים. תפוצת היבלית וגטטיבית, ומסתבר שהיא למרות זאת מוצלחת ויעילה. יבלית מצויה נפוצה בגינות הפרטיות, בדשאים, במטעים ובשדות. היא נפוצה בכל אזורי הארץ.

dec april

פרט לשמה הרע כעשב שוטה, היא ידועה גם כצמח-מרעה וכעוצר-חולות. ברפואה עממית משמשת היבלית להורדת חום, לניקוי הדם, כחומר משלשל להפסקת דימום מהאף ומפצעים, כתרופה לשיגרון, להפרעות בהשתנה, למחלות כבד, להקאה, לעור סדוק. כמו כן משורשי היבלית ניתן להפיק דבק.

תפוצה בארץ: גולן, חרמון, גליל, חוף הים התיכון, עמק ירדן עליון, עמקים, גלבוע, כרמל, הרי שומרון, מדבר שומרון, הרי יהודה, מדבר יהודה ובקעת ים המלח, עין גדי, שרון, שפלה, נגב והרי אילת, הערבה ובקעת הירדן.
איזורי גידול: בתות, מדבר, ערבות-שיחים.

את הזרעים מומלץ לזרוע בחודשים ספטמבר - ינואר.
את כמות הזרעים יש לערבב עם כוס וחצי חול בנין במצב לח או לחילופין- אדמה מהמקום בו אתם זורעים, על-מנת לדלל את כמות הזרעים על שטח נרחב. שקית זרעים אחת מתאימה לכיסוי שטח בגודל של כ- 3 מ"ר.
יש לגרף את השטח לפני הזריעה ("לפתוח" את האדמה מעט), לשפוך את הזרעים המעורבבים עם החול הלח או האדמה ולתחח מעט לאחר הזריעה לכיסוי עדין.
ניתן ומומלץ להשקות את השטח השקיה ראשונית עדינה לאחר התיחוח לשם כיסוי טוב של הזרעים.
לאחר הנביטה, במידה ולא יורדים מספיק גשמים (לפחות פעם בשבוע בעונת החורף) כדאי להשקות את הצמחים פעמיים בשבוע עד להתבססות הצמח.

לאחר ההתבססות אין צורך בהשקיה מלאכותית אך אם אתם מעוניינים בפריחה ארוכה מומלץ להמשיך להשקות את הצמח פעמיים בשבוע לכל אורך חייו.

מתכוני יבלית-
השימוש ביבלית למרפא הוא בקני-השורש התת קרקעיים, המכילים כמות גדולה של חומרים פעילים. מבשלים חופן קני-שורש בליטר מים במשך רבע שעה, לקראת תום הבישול סוחטים לתוך המרתח מיץ מלימון שלם ומוסיפים חופן עלי נענה. מסננים ושותים 2-3 כוסות ביום. מרתח זה יעיל מאוד לריפוי מחלות כבד, נגד הקאות ושלשול ולטיהור הדם.
מרתח דומה, ללא תוספת של לימון ונענה, יעיל כתרופה להפרעות בדרכי השתן. טיפטוף טיפות מספר של המרתח לתוך האף עוצרת דימום.
לעור סדוק ומתקלף ברגליים ובידיים: מבשלים ארבעה חופנים של קני-שורש בליטר מים, במשך שעה. במרתח החם עושים אמבטיות לרגליים ולידיים שעורם סדוק ומתקלף. מרתח זה ניתן לשימוש חוזר במשך ימים-מספר. המרתח מרכך את העור וסוגר סדקים.