גומא ארוך Cyperus-Longus.. Product #: 1227 Regular price: ₪25 ₪25 קיים במלאי

זרעי גומא ארוך

קוד מוצר: 1227
זמינות: קיים במלאי
משקל מכירה בסיסי: 1 גרם
תגיות התאמה: מתאים לשמש , מתאים לצל ,

מחיר: ₪25

- +

שם מדעי: Cyperus longus. משפחה: גומאיים. צורה: עשבוני חד-שנתי.

מראה: גומא ארוך הוא עשבוני רב-שנתי גבוה, המגיע עד לגובה של כ- 2 מ'. הנצר יוצא מתוך קנה-שורש, ללא פקעות. העלים צרים ושטוחים, גבעול הפרחה ממוקצע, עם חתך משולש, העלים היוצאים מבסיס הצמח מחוספסים.
גומא ארוך מעלה בראשו תפרחת בצורת סוכך גדול, מבודר ומרווח, המורכב מסוככונים הנישאים על קרניים ארוכות, שונות מאוד באורכן. חפי המעטפת ארוכים מהתפרחת. השיבוליות בצבע חום-אפרפר, רוחבן 1–1.5 מ"מ. לפרח 3 צלקות. בבסיס הצמח יוצאים עלים שהטרף שלהם סרגלי, והנדן הוא צינור סגור. הגבעול אינו מתפצל, חסר-עלים, והוא לרוב מצולע, עם 3 מקצועות. התפרחת עטופה בחפים הדומים לעלים. בתפרחת שיבולים אחדות, כל שיבולת מורכבת משיבוליות פחוסות, ובכל שיבולית פרחים רבים. מוצי השיבולית ערוכים רעופים בשני טורים נגדיים. הפרח קטן, חסר עטיף, אינו צבעוני. בכל פרח 3 אבקנים (לפעמים 2 או 1) ארוכים ומדלדלים כרגיל במואבקי-רוח, ועמוד עלי עם 2 או 3 צלקות, מסתלסלות לרוב. הפרי אגוזית חד-זרעית. רוב מיני הגומא קשורים לבתי-גידול לחים והם צמחי מים עשבוניים עם קני-שורש מעובים או פקעות. קנה השורש משמש את הצמח גם לרביה וגטטיבית.

april october

הגומא מוזכר במשנה ובתלמוד כצמחים שמהם הכינו חבלים, כלי-בית ורהיטים כמו-כן שימשו ברפואה העממית, בעיקר לפצעים ולחבורות. במינים אחדים משמשים לאדם קנה-השורש או הפקעת כמקור לפחמימות למאכל או לחומרי מרפא. מינים אחרים מטפחים בגינות כצמחי נוי.

תפוצה בארץ: החרמון, הגליל והגולן, חופי הים התיכון, הגלבוע, אזור הכרמל, העמקים, הרי יהודה ושומרון, מדבר יהודה ושומרון, השרון והשפלה, בקעת הירדן, בקעת ים המלח, נגב.
איזורי גידול: גומא ארוך שכיח בבתי-גידול לחים בשולי מים זורמים או עומדים בכל אזורי הארץ הימתיכוניים, בעיקר בצפון הארץ.

את הזרעים מומלץ לזרוע בחודשים ספטמבר - ינואר.
את כמות הזרעים יש לערבב עם כוס וחצי חול בנין במצב לח או לחילופין- אדמה מהמקום בו אתם זורעים, על-מנת לדלל את כמות הזרעים על שטח נרחב. שקית זרעים אחת מתאימה לכיסוי שטח בגודל של כ- 3 מ"ר.
יש לגרף את השטח לפני הזריעה ("לפתוח" את האדמה מעט), לשפוך את הזרעים המעורבבים עם החול הלח או האדמה ולתחח מעט לאחר הזריעה לכיסוי עדין.
ניתן ומומלץ להשקות את השטח השקיה ראשונית עדינה לאחר התיחוח לשם כיסוי טוב של הזרעים.
לאחר הנביטה, במידה ולא יורדים מספיק גשמים (לפחות פעם בשבוע בעונת החורף) כדאי להשקות את הצמחים פעמיים בשבוע עד להתבססות הצמח.

לאחר ההתבססות אין צורך בהשקיה מלאכותית אך אם אתם מעוניינים בפריחה ארוכה מומלץ להמשיך להשקות את הצמח פעמיים בשבוע לכל אורך חייו.

גומא הוא סוג ענק, הכולל 300 מיני צמחים (יש גורסים 600 או אף 700), הנפוצים על פני כל יבשות העולם, בעיקר באזורים טרופיים וסוב-טרופיים.
במשפחת הגומאיים נכללים 3,000 מינים ב-85 סוגים, בארץ 8 סוגים.