שומר פשוט Foeniculum Vulgare.. Product #: 9876 Regular price: ₪25 ₪25 קיים במלאי

זרעי שומר פשוט

קוד מוצר: 9876
זמינות: קיים במלאי
משקל מכירה בסיסי: 3 גרם

מחיר: ₪25

- +

שם מדעי: Foeniculum vulgare. משפחה: סוככיים. צורה: עשבוני רב-שנתי.

מראה: שומר פשוט הוא עשב רב שנתי, ללא שיער, גבוה מאוד (מגיע עד לכ-2 מטר). בימי הקיץ השומר משיר את עליו, אך ממשיך ליצור את התבלין (כלורופיל)
בגבעוליו הארוכים והמסועפים. ריחו עז כעם אניס והוא נישא למרחקים.
על גבעוליו הארוכים והירוקים של השומר מופיעים עלים צעירים המשמשים לתיבול. התמצית של צמח השומר משמשת לתיבול משקאות, אם זה אלכוהול או אם זה תה צמחים או משקאות אחרים. בזרעים משתמשים לתיבול לחם בשעת אפייתו ולשאר דברי מאפה. תמצית מן העלים מבושלת בסוכר נותנת טעם ליקוריש ל"סוכריות-שדה".
פרי השומר הוא דמוי-ביצה עד מוארך, אורכו 7 מ"מ, רוחבו 3 מ"מ ועוביו כרוחבו. בעונת החורף, מצמיח השומר עלים גזורים-מנוצים 2–4 פעמים לאונות דקיקות.
כאשר השומר פורח (זמן רב), בעונת האביב, התפרחת סוכך מורכב, ללא עלי-מעטפת. הפרחים דו-מיניים, קטנים ומרובים, ערוכים בסוככים בדלילות.

june nov

שימושיו של השומר רבים ומגוונים.
הצמח מקובל ברפואה העממית אצל ערביי הארץ נגד נזלת, צרידות, הפרעות בעיכול, דלקות עיניים, טעם רע בפה ועוד, וכן כסם ממריץ ומעורר.
זנים תרבותיים של השומר מגדלים למטרות שונות, בשנים האחרונות מקובל בארץ במיוחד זן שבסיסו תָּפוּחַ כבצל וטעמו טעם אניס מתון ומעודן, והוא מיועד לאכילה טרי ובסלט.
השומר מואבק על-ידי זבובים וצרעות.

תפוצה בארץ: גולן, גליל, עמק ירדן עליון, עמקים, גלבוע, כרמל, הרי שומרון, מדבר שומרון, הרי יהודה, מדבר יהודה ובקעת ים המלח, שרון, שפלה, נגב צפוני, נגב והרי אילת, בקעת הירדן
איזורי גידול: את השומר ניתן למצוא בבתה ובשדות-בור, אך גם בגדות-נחלים, בשולי-דרכים ובשאר בתי-גידול מופרעים. מופיע בכל אזורי הארץ מבאר-שבע וצפונה.

את הזרעים מומלץ לזרוע בחודשים ספטמבר - ינואר.
את כמות הזרעים יש לערבב עם כוס וחצי חול בנין במצב לח או לחילופין- אדמה מהמקום בו אתם זורעים, על-מנת לדלל את כמות הזרעים על שטח נרחב. שקית זרעים אחת מתאימה לכיסוי שטח בגודל של כ- 3 מ"ר.
יש לגרף את השטח לפני הזריעה ("לפתוח" את האדמה מעט), לשפוך את הזרעים המעורבבים עם החול הלח או האדמה ולתחח מעט לאחר הזריעה לכיסוי עדין.
ניתן ומומלץ להשקות את השטח השקיה ראשונית עדינה לאחר התיחוח לשם כיסוי טוב של הזרעים.
לאחר הנביטה, במידה ולא יורדים מספיק גשמים (לפחות פעם בשבוע בעונת החורף) כדאי להשקות את הצמחים פעמיים בשבוע עד להתבססות הצמח.

לאחר ההתבססות אין צורך בהשקיה מלאכותית אך אם אתם מעוניינים בפריחה ארוכה מומלץ להמשיך להשקות את הצמח פעמיים בשבוע לכל אורך חייו.

ברפואה העממית, ניסים קריספיל המומחה לליקוט צמחים טוען ששומר נהדר למניעת הזדקנות מהירה והשמנת-יתר: שותים בקביעות מדי-יום תה, שחלטנו בתוכו כפית זרעי שומר. מומלץ לשתות את התה, לפני הארוחה או אחריה.
מרתח זרעים: מבשלים חופן זרעים בליטר מים במשך רבע שעה. מספיגים תחבושות במרתח ומניחים אותן על עקיצות וחבורות.