זקנן שעיר Hyparrhenia Hirta.. Product #: 1051 Regular price: ₪30 ₪30 קיים במלאי

זרעי זקנן שעיר

קוד מוצר: 1051
זמינות: קיים במלאי
משקל מכירה בסיסי: 1 גרם

מחיר: ₪30

- +

שם מדעי: Hyparrhenia hirta. משפחה: דגניים. צורה: עשבוני רב-שנתי.

מראה: זקנן שעיר הוא שיח (עשב)רב-שנתי שכיח מאוד, המסועף מבסיסו בלבד, גבעוליו זקופים וגובהו כ- 70 ס"מ. קנה-השורש קצר ומסועף.
העלה צר וארוך, רוחבו 3 מ"מ, לשוניתו קרומית. תפרחתו עשויה זוגות של שיבולים היוצאות מנקודה אחת ועטופות בנדן של עלה חסר טרף. אורך השיבולים כ- 5 ס"מ. כל שיבולית נושאת מלען חום ארוך. המלענים מתכופפים באמצעם בזוית ישרה, ומסתובבים בהשפעת שינויים בלחות האויר (כמו מקור החסידה), מה שמסייע להחדרת הזרע לסדק בקרקע.

mars may

הזקנן מתחדש ואף משגשג בצימוח קיצי אחרי שריפה, בנוסף, משתמשים בו המון למניעת ארוזיות (סחף אדמה שנגרם בעיקר בעקבות מיי הגשים) לכן הוא חלק בלתי נפרד מהנוף הארצישראלי.

תפוצה בארץ: הגולן, הגליל, חופי הים התיכון, עמק הירדן העליון, העמקים, הגלבוע, הכרמל, הרי שומרון, מדבר שומרון, הרי יהודה, מדבר יהודה ובקעת ים המלח, עין גדי, השרון והשפלה, הנגב והערבה, אילת, בקעת הירדן.
איזורי גידול: זקנן שעיר גדל במקורו במפנים דרומיים חמים ושטופי-שמש במדרונות תלולים ובסלעים כמו כן, הזקנן מתחדש ומשגשג אחרי שריפה. נפוץ כיום בכל אזורי הארץ. הזקנן שולט בדרום מישור החוף והשפלה בנופי סלעים חוליים כמו כורכר ובבתות.

את הזרעים מומלץ לזרוע בחודשים ספטמבר - ינואר.
את כמות הזרעים יש לערבב עם כוס וחצי חול בנין במצב לח או לחילופין- אדמה מהמקום בו אתם זורעים, על-מנת לדלל את כמות הזרעים על שטח נרחב. שקית זרעים אחת מתאימה לכיסוי שטח בגודל של כ- 3 מ"ר.
יש לגרף את השטח לפני הזריעה ("לפתוח" את האדמה מעט), לשפוך את הזרעים המעורבבים עם החול הלח או האדמה ולתחח מעט לאחר הזריעה לכיסוי עדין.
ניתן ומומלץ להשקות את השטח השקיה ראשונית עדינה לאחר התיחוח לשם כיסוי טוב של הזרעים.
לאחר הנביטה, במידה ולא יורדים מספיק גשמים (לפחות פעם בשבוע בעונת החורף) כדאי להשקות את הצמחים פעמיים בשבוע עד להתבססות הצמח.

לאחר ההתבססות אין צורך בהשקיה מלאכותית אך אם אתם מעוניינים בפריחה ארוכה מומלץ להמשיך להשקות את הצמח פעמיים בשבוע לכל אורך חייו.

הזקנן פלש אל נופי ארץ ישראל, במיוחד בצידי דרכים, בהיותו עמיד למדי בפני הריסוס המקובל לצידי הדרכים, והוא נהנה שם מהשמדת מתחריו.
תפוצתו העולמית נרחבת באזורים רבים בעולם.