טיון דביק Inula Viscosa.. Product #: 1060 Regular price: ₪38 ₪38 קיים במלאי

זרעי טיון דביק

קוד מוצר: 1060
זמינות: קיים במלאי
משקל מכירה בסיסי: 1 גרם

מחיר: ₪38

- +

שם מדעי: Inula viscosa. משפחה: מורכבים. צורה: שיח ובן-שיח.

מראה: טיון דביק הוא שיח או עשב רב-שנתי גבוה, נע בין 50 עד 120 ס"מ. בעל ריח עז ודמיננטי. הצמח מסתעף בעיקר מבסיסו, ולכן גובהו גדול מרוחבו. בסיסי הענפים מעוצים. העלים רכים, מכוסים בצפיפות בבלוטות גדולות, המפרישות נוזל ריחני ודביק. העלים שלאורך הגבעול אזמליים, אורכם נע בין 5–10 ס"מ, רוחבם 1 ס"מ ויותר, והם משוננים בשיניים מעטות המרוחקות זו מזו.
שם הסוג טיון דביק, לקוח משמו הערבי, שם המין על שום דביקותו של הצמח. קוטר קרקפת-הפרחים 20 מ"מ, מזה השליש הפנימי פרחים צינוריים, דו-מיניים, ומסביבם פרחים לשוניים, נקביים. הקרקפת דלת-פרחים: כ-15 פרחים לשוניים ו-25 פרחים צינוריים. הזרעונים מופצים ברוח באמצעות ציצית של שערות לבנות.

August sep

טיון דביק הוא צמח מקובל מאוד במגוון שימושים עממיים בין ערביי הארץ: העלים מקובלים לחבישת פצעים כשהם טריים, ותמצית עלים שלוקים משמשת לטיפול בעור יבש. שאיפת אדי טיון נחשבת לטיפול ברימטיזם ובעקרוּת. אבקת עלים יבשים טחונים מחטאת ומרחיקה חרקים. הצמח מעוצה בבסיסו, וכך משמש להסקה, בעיקר לאפיית פיתות. עד היום משתמשים הבדווים במוצרי הצמח לחיטוי וריפוי. בספרד נוהגים לתלות ענפים על התקרות-כפתיון לזבובים, כדי שלא יטרידו את בני הבית.

תפוצה בארץ: בגולן ובגליל, החרמון, עמק הירדן עליון, העמקים, הגלבוע, הכרמל, הרי שומרון, מדבר שומרון, הרי יהודה, מדבר יהודה ובקעת ים המלח, עין גדי, השרון והשפלה, נגב צפוני, הערבה ובקעת הירדן.
איזורי גידול: טיון דביק שכיח מאוד, נפוץ כמעט בכל אזורי הארץ. עולה בבתי-גידול עשירים יחסית במים בקרקע: צדי דרכים, קרקעות מוצפות-חורף ושולי תעלות, וכן בחגורה החיצונית סביב נחלי איתן ומקורות-מים.

את הזרעים מומלץ לזרוע בחודשים ספטמבר - ינואר.
את כמות הזרעים יש לערבב עם כוס וחצי חול בנין במצב לח או לחילופין- אדמה מהמקום בו אתם זורעים, על-מנת לדלל את כמות הזרעים על שטח נרחב. שקית זרעים אחת מתאימה לכיסוי שטח בגודל של כ- 3 מ"ר.
יש לגרף את השטח לפני הזריעה ("לפתוח" את האדמה מעט), לשפוך את הזרעים המעורבבים עם החול הלח או האדמה ולתחח מעט לאחר הזריעה לכיסוי עדין.
ניתן ומומלץ להשקות את השטח השקיה ראשונית עדינה לאחר התיחוח לשם כיסוי טוב של הזרעים.
לאחר הנביטה, במידה ולא יורדים מספיק גשמים (לפחות פעם בשבוע בעונת החורף) כדאי להשקות את הצמחים פעמיים בשבוע עד להתבססות הצמח.

לאחר ההתבססות אין צורך בהשקיה מלאכותית אך אם אתם מעוניינים בפריחה ארוכה מומלץ להמשיך להשקות את הצמח פעמיים בשבוע לכל אורך חייו.

לטיון דביק יש מספר תכונות רפואיות במקביל. שמניו האתריים והחומרים הפעילים שבו הופכים אותו לאנטי חיידקי, אנטי פטרייתי, אנטי אוקסידנטי ומחטא. מסיבה זו הוא מרשם לשורה ארוכה של מצוקות גופניות. ברפואה העממית הוא נרשם כתה לבעיות כמו אסטמה, שיעול טורדני, מניעת דלקת ריאות חוזרת, נזלת כרונית ובעיות אחרות של מעברי הנשימה.
קשה מאד להמליץ כיון שהחומרים הפעילים של הצמח מתנהגים קצת אחרת הימולת השנה השונות. בחודשי הקיץ כאשר הצמח פורח - יש לו את הריכוז הגבוה ביותר של חומרי פעילים. ברפואה העממית נהגו להשתמש בכפית שטוחה של עלים או שורש טחון מן הצמח להפגת בעיות נשימה ועיכול. חולטים במים חמים ומשרים למשך 15 דקות כדי שהחומרים הפעילים ייספגו ושותים כ 3 פעמים ביום. יש הממליצים על ריכוז נמוך יותר של חליטה ומספקים ברבע כפית מחוקה כיון שמדובר בצמח חזק מאד.
באופן עקרוני זהו צמח ממשפחת המורכבים, בטוח לשימוש ולא ידוע על התנגשות של טיון דביק עם תרופות אחרות. אבל - ישנם אנשים שאלרגיים לאינולין ולחומרים אחרים פעילים בצמח ועבורם הצמח עלול לגרום לשורה של תופעות לוואי כמו גירוי מערכת העיכול (הרירית הפנימית של המעיים) לשלשולים לבחילות ולהקאות. ההמלצה היא להיזהר וללכת על הצד הבטוח. לעולם לא לעבור את המינונים המומלצים.