לוטוס מכסיף Lotus Creticus.. Product #: 1065 Regular price: ₪33 ₪33 קיים במלאי

זרעי לוטוס מכסיף

קוד מוצר: 1065
זמינות: קיים במלאי
משקל מכירה בסיסי: 1 גרם

מחיר: ₪33

- +

שם מדעי: Lotus creticus. משפחה: קטניות. צורה: עשבוני רב-שנתי.

מראה: לוטוס מכסיף הוא עשבוני רב שנתי, גון הכסף שלו מקורו בשערות משי המכסות אותו. עלעליו בשרניים במקצת. עליו של הלוטוס מורכבים מ-5 עלעלים: שניים מהם יוצאים מבסיס העלה, ונראים כעלי-לואי; 3 האחרים יוצאים מנקודה אחת בראש ציר העלה, כעלה תלתני. כל העלעלים דומים, ושפתם תמימה וחסרי קנוקנות. פרחו של הלוטוס המכסיף, הוא פרח פרפרני טיפוסי, במינים רבים צבעו צהוב עם קוים אדומים עדינים משורטטים לאורך מפרש הכותרת. צמח הלוטוס בולט בנוף בגונם המכסיף של העלים והענפים. העלוה צפופה, העלעלים קרובים זה לזה והענפים נוקשים. האבקה הדדית מתרחשת בזכות הפרדה בזמן בין הבשלת החלק הזכרי והחלק הנקבי של הפרח-תחילה מבשילה האבקה שבאבקנים, ורק אחרי ימים אחדים מסוגלת הצלקת לקלוט אבקה. הלוטוס נוקט בשיטת "משחת השיניים", אחת מ-4 צורות-האבקה שונות הנפוצות במשפחתו: האבקנים מבשילים כבר כאשר הפרח עודו בניצן. האבקנים כלואים בסירה, ומפרישים אבקה המצטברת בראש הסירה. משנפתח הפרח, הרי עם כל ביקור של חרק בפרח נלחץ החוצה גושיש קטן של אבקה מתוך סדק בראש הסירה. בביקור הבא יצא שוב גושיש נוסף, לאבק את החרק הנוסף. לעיתים מתרחשת בכל זאת גם האבקה עצמית. אין לפרח הלוטוס צוף, והחרקים (בעיקר דבורים) באים אליו למען האבקה שבו. הפרי הוא תרמיל ישר, צר וארוך.

August Mars

יש פרטים רעילים המכילים חומרים המשחררים את הרעל ציאניד בזמן שמרסקים או לועסים את העלה, ויש אוכלוסיות שונות במידת רעילותן באותו מין של הלוטוס. שימוש נוסף הוא כצמח כיסוי, מסלעות, צמח פורח וכבר נמכר בארץ ומגלה סימנים טובים בגינות.

תפוצה בארץ: ים תיכוני, בתות הספר.
איזורי גידול: מין הלוטוס המכסיף הוא צמח של בית-גידול מוגדר מאוד: חולות בחוף הים. שכיח לאורך כל אורכו של חוף הים התיכון בארץ.

מומלץ לזרוע בחודשים ספטמבר- ינואר.
את הזרעים של הצמחים הרב שנתיים אנחנו ממליצים להנביט בכוסיות ולאחר הנביטה להעביר לקרקע.
יש לזרוע כ-5 זרעים בכל כוסית ולשמור באדמה לחה ובמקום מואר.
לאחר הנביטה, כשהשתיל הגיע לגובה של כ-10 ס"מ מעל פני האדמה, ניתן להעביר אותו לקרקע.
יש להעתיק את השתיל לקרקע עם כל האדמה מהעציץ בה הוא נבט, יש לדאוג להשקיה פעמיים בשבוע לפחות. (שהאדמה סביבו תהיה לחה).
במידה ומעבירים את השתיל לקרקע בעונת הגשמים- אין חובה להשקות בהשקיה מלאכותית באזורים בהם יש כ-2 אירועי גשם בשבוע בעונת הגשמים.
במידה והצמח יקבל השקיה לאורך כל השנה, הוא ישאר ירוק כל השנה ובעונה יפרח.
במידה והצמח לא יקבל השקיה מלאכותית, הוא יכנס לתרדמה למספר חודשים בכל שנה ולאחר מכן יעלה שוב.

מקור השם לוטוס - יווני עתיק. המיתולוגיה היוונית ייחסה ללוטוס תכונה של גרימת עצלות והזיות, אך אין מדובר באותו צמח, אלא ככל הנראה מדובר בפרג (אופיום). גם הלוטוס המפורסם כסמלה של מצרים העליונה, אינו אלא נימפאה כחולה, ואין לו כל דמיון או קרבה לסוג הנקרא היום לוטוס.