מרסיה יפהפייה Maresia Pulchella.. Product #: 1088 Regular price: ₪30 ₪30 קיים במלאי

זרעי מרסיה יפהפייה

קוד מוצר: 1088
זמינות: קיים במלאי
משקל מכירה בסיסי: 1 גרם

מחיר: ₪30

- +

שם מדעי: Maresia Pulchella. משפחה: מצליבים. צורה: צמח חד-שנתי.

מראה: מרסיה יפהפיה היא צמח חד-שנתי, נמוך יחסית, כ- 15 ס"מ, משתרע, מסתעף מעט. הצמח מתחיל לנבוט כבר בסתיו. הופעתו ירוקה, והוא כמעט קירח. הוא יוצר כר צמוד לקרקע בקוטר 15–20 ס"מ. עליו אזמליים, מאונים. הסתגלותו לעמידה בפני רסס מלוח מתבטאת בבשרניותם של העלים, הם בשרניים יותר ככל שהוא חשוף וקרוב יותר לרסס הנישא ברוח מגלי הים.
מרסיה יפהפיה שולטת בפריחה בחורף ובאביב, היא בין מקדימי-הפריחה בחורף בכל החד-שנתיים. לעלה הכותרת ציפורן צהבהבה וטרף ורוד–לילכי עם רשת עורקים כהים. צבע הרקע משתנה בין לבן לסגול בפרטים שונים. מרכז הפרח צהוב, כצבע ציפורן עלה הכותרת. הפרי סרגלי
דק, עוביו 1 מ"מ ואורכו 30 מ"מ, והוא משונץ בין הזרעים. הפרי נישא על עוקץ ארוך ודק, ונפתח בשתי קשוות. בגלל בינוי מואץ במישור החוף הולכת אוכלוסיית המרסיה ומצטמצמת.

January May

הצמח שכיח ואוכלוסיותיו צפופות, שופעות פרחים ויוצרות מרבדי-פריחה לילכיים יפהפיים, לכן משתמשים בו המון לנוי. בארץ 3 מינים, שניים בחולות החוף ואחד במדבר.

תפוצה בארץ: לאורך חופי ים תיכון, השרון והשפלה.
איזורי גידול: מרסיה יפהפיה גדלה בקרקע חולית במישור החוף. היא אנדמית למישור החוף של ארץ-ישראל ולבנון.

את הזרעים מומלץ לזרוע בחודשים ספטמבר - ינואר.
את כמות הזרעים יש לערבב עם כוס וחצי חול בנין במצב לח או לחילופין- אדמה מהמקום בו אתם זורעים, על-מנת לדלל את כמות הזרעים על שטח נרחב. שקית זרעים אחת מתאימה לכיסוי שטח בגודל של כ- 3 מ"ר.
יש לגרף את השטח לפני הזריעה ("לפתוח" את האדמה מעט), לשפוך את הזרעים המעורבבים עם החול הלח או האדמה ולתחח מעט לאחר הזריעה לכיסוי עדין.
ניתן ומומלץ להשקות את השטח השקיה ראשונית עדינה לאחר התיחוח לשם כיסוי טוב של הזרעים.
לאחר הנביטה, במידה ולא יורדים מספיק גשמים (לפחות פעם בשבוע בעונת החורף) כדאי להשקות את הצמחים פעמיים בשבוע עד להתבססות הצמח.

לאחר ההתבססות אין צורך בהשקיה מלאכותית אך אם אתם מעוניינים בפריחה ארוכה מומלץ להמשיך להשקות את הצמח פעמיים בשבוע לכל אורך חייו.

המרסיה פורחת לרוב בקבוצות גדולות, ועל כן מצפה לדבורים גמול הולם שהן בוחרות ליהנות ממנו ולהאביק.
ניתן לאכול את המרסיה, כל משפחת המצליבים מתאימה למאכל. המרסיה גדלה על קרקע חולית ועל כן יש חשש שחול יגיע לצלחת. כדאי להיזהר באיסוף (בלי שורשים) או לשטוף היטב במים כדי למזער אכילת חול יחד עם הפרחים.