פרעושית משלשלת Pulicaria Dysenterica.. Product #: 1991 Regular price: ₪30 ₪30 קיים במלאי

זרעי פרעושית משלשלת

קוד מוצר: 1991
זמינות: קיים במלאי
משקל מכירה בסיסי: 1 גרם

מחיר: ₪30

- +

שם מדעי: Pulicaria dysenterica. משפחה: מורכבים. צורה: עשבוני רב-שנתי.

מראה: פרעושית משלשלת היא צמח רב-שנתי גבוה של גדות-נחלים, גובהה של הפרעושית, כמטר אחד. העלים יושבים, בסיסם לבוב וחובק את הגבעול, שפתם גלונית מאוד. הצמח כולו צמרי–לביד ורך למגע.
הפרחים צהובים. הקרקפת גדולה (קוטרה 2 ס"מ), מושלמת, קלאסית לצמחים ממשפחת המורכבים שפרחיהם הפנימיים צינוריים ופרחיהם החיצוניים לשוניים. היא נבדלת מיתר הסוגים האלה בכך שהפרחים הלשוניים קצרים, צרים, צפופים, ערוכים בשני דורים. חפי המעטפת של הקרקפת ערוכים בדורים אחדים, רעופים. לזרעון ציצית ששערותיה ארוכות מאוד, פי 4 מאורך הזרעון עצמו.
על כן כולם תוהים, איך יכול צמח עם פריחה כה עדינה ואלגנטית להסתובב עם שם דוחה כזה, גם פרעושים וגם שלשול, אך אלה היו שימושיו המקובלים של הצמח: לגרש פרעושים ולרפא עצירות.

June oct

בימי קדם היו משתמשים בסוג הזה של הפרעושית (משלשלת) לגירוש פרעושים ולרפא עצירות.

תפוצה בארץ: גולן, גליל, עמק ירדן עליון, עמקים, כרמל, הרי שומרון, מדבר יהודה ובקעת ים המלח, שרון, שפלה, בקעת הירדן.
איזורי גידול: פרעושית משלשלת גדלה בנופי מים מתוקים – מעיינות, נחלים וביצות. נפוצה בעיקר בחבל הימתיכוני בצפון הארץ, אך בעמקי החוף והבקעה היא יורדת גם למרכז הארץ.

את הזרעים מומלץ לזרוע בחודשים ספטמבר - ינואר.
את כמות הזרעים יש לערבב עם כוס וחצי חול בנין במצב לח או לחילופין- אדמה מהמקום בו אתם זורעים, על-מנת לדלל את כמות הזרעים על שטח נרחב. שקית זרעים אחת מתאימה לכיסוי שטח בגודל של כ- 3 מ"ר.
יש לגרף את השטח לפני הזריעה ("לפתוח" את האדמה מעט), לשפוך את הזרעים המעורבבים עם החול הלח או האדמה ולתחח מעט לאחר הזריעה לכיסוי עדין.
ניתן ומומלץ להשקות את השטח השקיה ראשונית עדינה לאחר התיחוח לשם כיסוי טוב של הזרעים.
לאחר הנביטה, במידה ולא יורדים מספיק גשמים (לפחות פעם בשבוע בעונת החורף) כדאי להשקות את הצמחים פעמיים בשבוע עד להתבססות הצמח.

לאחר ההתבססות אין צורך בהשקיה מלאכותית אך אם אתם מעוניינים בפריחה ארוכה מומלץ להמשיך להשקות את הצמח פעמיים בשבוע לכל אורך חייו.

השם פרעושית הוא תרגומו של השם המדעי שמקורו באירופה, שם רווחה אמונה כי ריחו של הצמח באמת מגרש פרעושים.