כרמלית נאה Ricotia Lunaria.. Product #: 1002 Regular price: ₪25 ₪25 קיים במלאי

זרעי כרמלית נאה

קוד מוצר: 1002
זמינות: קיים במלאי
משקל מכירה בסיסי: 1 גרם

מחיר: ₪25

- +

שם מדעי: Ricotia lunaria. משפחה: מצליבים. צורה: עשב חד שנתי.

מראה: כרמלית נאה היא עשב חד-שנתי, גובהו כ-15-40 ס"מ, מסועף וקרח, העלים קירחים, גזורים פעמיים לאונות דקות. עלה-הכותרת גדול (15 מ"מ), מתרחב כלפי קצהו ומפורץ. הפרחים ערוכים באשכול, פורחים בזה אחר זה, ובכל פעם מבליט הצמח כלפי מעלה את הפרח התורן, כך שמרבד-הפריחה של אותם צמחים זוהר במשך שבועות רבים. פרוש שמו של הפרח ניתן לו מלשון הכרמליתים המהווה מעין צלב. סמלם של אבירי מלטה בני מסדר ההוספיטלרים שיש להם מנזר מפורסם בסטלה-מאריס בכרמל, מכאן נגזר שם הסוג בעברית.

January april

הפרח משמש בעיקר לנוי. צבעו העז של הכרמלית מושך אליו המון מאביקים, בייחוד כשהוא בין הראשונים לפרוח באביב וכהתאמה לכך מכילים צמחי המצליבים חומרי הגנה כימיים (שמני חרדל חריפים) המגינים עליהם מאכילה על ידי חרקים וצאן.

תפוצה בארץ: חרמון, בגולן ובגליל, העמקים, הגלבוע, הכרמל, הרי יהודה
אזורי גידול: כרמלית נאה היא צמח חברותי: במקום שגדל פרט אחד גדלים אלף פרטים. היא משגשגת במיוחד בקרקעות שטוחות מאוד על גבי סלע או בדרדרות-אבנים, בזלת וגיר. הכרמלית הנאה היא מין אנדמי ותפוצתו מוגבלת לישראל וללבנון. גדל בקרקעות שאינן מלוחות וגדל בבתי-גידול טבעיים בלבד.

את הזרעים מומלץ לזרוע בחודשים ספטמבר - ינואר.
את כמות הזרעים יש לערבב עם כוס וחצי חול בנין במצב לח או לחילופין- אדמה מהמקום בו אתם זורעים, על-מנת לדלל את כמות הזרעים על שטח נרחב. שקית זרעים אחת מתאימה לכיסוי שטח בגודל של כ- 3 מ"ר.
יש לגרף את השטח לפני הזריעה ("לפתוח" את האדמה מעט), לשפוך את הזרעים המעורבבים עם החול הלח או האדמה ולתחח מעט לאחר הזריעה לכיסוי עדין.
ניתן ומומלץ להשקות את השטח השקיה ראשונית עדינה לאחר התיחוח לשם כיסוי טוב של הזרעים.
לאחר הנביטה, במידה ולא יורדים מספיק גשמים (לפחות פעם בשבוע בעונת החורף) כדאי להשקות את הצמחים פעמיים בשבוע עד להתבססות הצמח.

לאחר ההתבססות אין צורך בהשקיה מלאכותית אך אם אתם מעוניינים בפריחה ארוכה מומלץ להמשיך להשקות את הצמח פעמיים בשבוע לכל אורך חייו.

צמח הכרמלית קרוי על שם סמלם של מסדר הכרמליתים פרח הכרמלית פרוש ומתווה צלב מעין זה של סמל המסדר ("צלב-מלטה").
קצת על מסדר הכרמליתים-
לאחר עזיבת נפוליאון, הערבים ששלטו באיזור הרגו את החיילים הצרפתיים (הפצועים שנותרו בשטח) והרסו את המבנה. במהלך המאה ה-19 הכרמליתים הגיעו להבנות עם הערבים ובנו את המנזר והכנסיה שנמצאים שם עד היום. החל מתקופת נפוליאון הכרמליתים היו חלק חשוב מהעיר חיפה. הם היו נזירים ומשכילים, בעלי ידע ברפואה באיזור שעד אז היה כפר דייגים קטן בדרך לעכו. הם תרמו רבות להתפתחות העיר. וכל הזמן הזה, הכרמליות פורחות מסביב וכלל לא מודעות למלחמות ולקרבות.