מרווה מרושתת Salvia Sclarea.. Product #: 1081 Regular price: ₪40 ₪40 קיים במלאי

זרעי מרווה מרושתת

קוד מוצר: 1081
זמינות: קיים במלאי
משקל מכירה בסיסי: 2 גרם

מחיר: ₪40  ₪35

- +

שם מדעי: Salvia sclarea. משפחה: שפתניים. צורה: עשבוני רב-שנתי.

מראה: מרווה מרושתת היא עשב רב שנתי (לפעמים חד שנתי), צמח נדיר, אשר תפוצתו מרוכזת בעיקר בבתה של צפון הארץ. המרווה המרושתת מגיעה לגובה של 30-40 ס"מ. עליו הגדולים מדיפים ריח מאוד נעים ורענן. העלה אליפסי מעוגל, לא מחולק, משונן קלות בשיניים מעוגלות רדודות בעל גוון תכלת בהיר נוטה ללבן. הגביע פעמוני, הכותרת יפה, גדולה, אורכה כ 25 מ"מ. בעל גוון תכלת או ורוד או לבן. משטח העלה העליון מחוספס ומכוסה שערות בלוטיות. בנוסף, המרווה ייחודי בצורת ההאבקה שלו: פרח דו-שפתני, 4 אבקנים, עלים נגדיים, גבעול מרובע בעל ריח חריף.
הפרח בעל 2 אבקנים בלבד, האבקנים גדולים וכל אחד מהם מחולק לשתי זרועות: התחתונה אינה נושאת אבקה, אלא משמשת מִדְרָך לחרק במנגנון ההאבקה: בדרכו אל הצוף שבפרח נאלץ החרק לדרוך על הזרוע התחתונה, וזו מפעילה כמנוף את הזרוע העליונה, כך שזו מתכופפת וזורה באופן פעיל אבקה על גבו של החרק. השפה התחתונה של הכותרת מפושקת, מחולקת ל-3 אונות, האמצעית רחבה מהצדדיות. עמוד העלי מפוצל בקצהו כלשונו של נחש. הזרעים (הפרודות) מפרישים ריר בהירטבם.

May June

למרווה בארץ 22 מינים, תיאורים של שימושיו הרפואיים של הצמח מופיעים כבר בכתביו של פליניוס הזקן, תאופרסטוס ודיוסקרידס (סופרים וחוקרים). זרעי המרווה המרושתת מכוסים בשכבה רירית ועקב תכונה זו, נהגו להניח אותם על עיניים שנכנס אליהן חפץ זר, כך שהחפץ יידבק לזרע וניתן יהיה להסירו בקלות. תפרחתה של המרווה שימשה השראה ודגם לעיצוב מנורת בית-המקדש, כיום המרווה מגודלת לשם מיצוי שמן, המשמש כחומר ריח בבשמים וחומר טעם ביינות וליקרים. שימוש אחר של השמן הוא בארומתרפיה ומזרעי הצמח מפיקים את החומצות השומן החיוניות מסוג אומגה 3 ו קו-אנזים Q10, וויטמין E שמועילים רבות לגוף האדם!

תפוצה בארץ: בחרמון בגולן ובגליל.
איזורי גידול: מרווה מרושתת גדלה בארץ אך ורק בבתה בגליל ובגולן, באקלים ים-תיכוני וערבתי.

מומלץ לזרוע בחודשים ספטמבר- ינואר.
את הזרעים של הצמחים הרב שנתיים אנחנו ממליצים להנביט בכוסיות ולאחר הנביטה להעביר לקרקע.
יש לזרוע כ-5 זרעים בכל כוסית ולשמור באדמה לחה ובמקום מואר.
לאחר הנביטה, כשהשתיל הגיע לגובה של כ-10 ס"מ מעל פני האדמה, ניתן להעביר אותו לקרקע.
יש להעתיק את השתיל לקרקע עם כל האדמה מהעציץ בה הוא נבט, יש לדאוג להשקיה פעמיים בשבוע לפחות. (שהאדמה סביבו תהיה לחה).
במידה ומעבירים את השתיל לקרקע בעונת הגשמים- אין חובה להשקות בהשקיה מלאכותית באזורים בהם יש כ-2 אירועי גשם בשבוע בעונת הגשמים.
במידה והצמח יקבל השקיה לאורך כל השנה, הוא ישאר ירוק כל השנה ובעונה יפרח.
במידה והצמח לא יקבל השקיה מלאכותית, הוא יכנס לתרדמה למספר חודשים בכל שנה ולאחר מכן יעלה שוב.

מרווה מרושתת היא נכס מרפאים, משמשת בתעשיית המזון כתוסף טעם, לשימוש נרחב בקינוחים קפואים חלב, ממתקים, מאפים וכו'.
משפחת המרווה מרושתת משמשת גם בתעשיית הקוסמטיקה. המרווה מרושתת יעילה לכאבי בטן עוויתיים ומשמשת לקשיי עיכול. מרתח של הצמח נחשב יעיל בכל תלונה של העיניים.