אשבל הביצה סטאשיס ויטיצ'ינה.. Product #: 1225 Regular price: ₪25 ₪25 קיים במלאי

זרעי אשבל הביצה

קוד מוצר: 1225
זמינות: קיים במלאי
משקל מכירה בסיסי: 1 גרם

מחיר: ₪25

- +

שם מדעי: Stachys viticina. משפחה: שפתניים. צורה: שיח ובן שיח.

מראה: אשבל-הביצה הוא צמח עשבוני רב-שנתי גבוה בעל פריחה לבנה צמרית יפה, הגדל בבתי-גידול לחים. אורך עלי השושנה להגיע לכיוון 15-20 ס"מ. הגבעולים מרובעים בחתך. כל דור יוצא מחיק עלה הארוך יותר מהפרחים, רוחב הדור 3 ס"מ. העלים של אֶשְׁבַּל-הַבִּצָּה לבידים, כסותם רכה ונעימה. שפתם גלונית. כותרת הפרח צבעה סגול בהיר, בסיס השפה בתונה ממספר בנקודות שגונן סגול. אורך הגביע 6 מ"מ, הכותרת כפליים מזה. בפרי שיני הגביע זקופות ומחודדות, אפילו אינן קוצניות, החוד לא מוקשה. התפרחת מעין שיבולת (מכאן השם אשבל). את
הפרחים מלווים עלים לכל אורך התפרחת.
הגביע פעמוני או צינורי, עם 5 שיניים שוות מחודדות; 5–10 עורקים נראים לאורך צינור הגביע, הוא מלבין, מכוסה בצפיפות בשערות לבנות ארוכות ורכות ובשערות בלוטיות. הכותרת דו-שפתנית, האבקנים חבויים בשפה העליונה, הקמורה.

June oct

בסוג אשבל יש כ- 300 מינים, במיוחד בארצות שסביב הים התיכון, בארץ ישראל צומחים 16 מינים. 
משתמשים בו בעיקר לנוי. האשבל נקרא הקיבוץ 'אשבל' שבגליל באטון.

תפוצה בארץ:  החרמון, הגליל והגולן, הגלבוע, אזור הכרמל, העמקים, הרי יהודה, השרון והשפלה.
איזורי גידול:  אשבל-הביצה גדל בצפון הארץ ובמרכזה, בעיקר בעמקים, במישור החוף ובבקעה.

את הזרעים מומלץ לזרוע בחודשים ספטמבר - ינואר.
את כמות הזרעים יש לערבב עם כוס וחצי חול בנין במצב לח או לחילופין- אדמה מהמקום בו אתם זורעים, על-מנת לדלל את כמות הזרעים על שטח נרחב. שקית זרעים אחת מתאימה לכיסוי שטח בגודל של כ- 3 מ"ר.
יש לגרף את השטח לפני הזריעה ("לפתוח" את האדמה מעט), לשפוך את הזרעים המעורבבים עם החול הלח או האדמה ולתחח מעט לאחר הזריעה לכיסוי עדין.
ניתן ומומלץ להשקות את השטח השקיה ראשונית עדינה לאחר התיחוח לשם כיסוי טוב של הזרעים.
לאחר הנביטה, במידה ולא יורדים מספיק גשמים (לפחות פעם בשבוע בעונת החורף) כדאי להשקות את הצמחים פעמיים בשבוע עד להתבססות הצמח.

לאחר ההתבססות אין צורך בהשקיה מלאכותית אך אם אתם מעוניינים בפריחה ארוכה מומלץ להמשיך להשקות את הצמח פעמיים בשבוע לכל אורך חייו.

פעולות ניקוז והרחבת שטחי עיבוד יחד עם ההתנהגות הכללית של בתי הגידול של מים נקיים בצפון הארץ גרמו להכחדת אוכלוסיות ומיעלמות הצמח באתרים שהיו בעבר.

מומלץ לשמר את בית-גידולו, אפשר כניסת בקר למקווי המים שהוא גדל בו, ולדוג לאס ייצור מים זכים בכמות מספקת שתיצור זרימה חזקה דייה לקיומו.