תלתן אלכסנדרוני Trifolium Alexandrinum.. Product #: 1498 Regular price: ₪25 ₪25 קיים במלאי

זרעי תלתן אלכסנדרוני

קוד מוצר: 1498
זמינות: קיים במלאי
משקל מכירה בסיסי: 2 גרם

מחיר: ₪25

- +

שם מדעי: Trifolium alexandrinum. משפחה: קטניות. צורה: חד-שנתי.

מראה: רוב המינים של התלתנים בארץ הם עשבים חד-שנתיים זקופים, מיעוטם עשבים רב-שנתיים.
מין זה, התלתן, שייך לסוג גדול ומגוון במשפחת הקטניות (לשעבר הפרפניים), בסדרת הקטניות. בארץ 51 מינים, והריהו הסוג השני בגודלו (במספר מיניו) בארץ, אחרי קדד גדול פרי. עליו תלתניים, כלומר מורכבים משלושה (תלת) עלעלים. אין הוא הפרפרני היחיד שעליו תלתניים, אך הוא שזכה בשם. ברוב מיני התלתן יוצאים כל 3 העלעלים מנקודה אחת, במינים ספורים נישא העלעל האמצעי על פטוטרית קצרה מעל מפגש שני העלעלים הצדדיים.
התפרחות לרוב קרקפות מרובות-פרחים. הפרח פרפרני, מייצר צוף. החרק חונה על משוטי הכותרת וחותר לצוף שבצינור הפרח, וכך הוא מוריד את הסירה וגורם להזדקרות האבקנים (או מאוחר יותר – הצלקת) המסתתרים בה.
התרמיל כלוא בגביע, אינו נפתח, מספר זרעיו מועט. הוא מצוייד בשיניים או ווים, ומופץ כשהוא נאחז בנוצות של עופות או בשיער של יונקים. תלתן אלכסנדרוני הוא מין תרבותי חד-שנתי של תלתן, שמגדלים אותו למספוא לבהמות, ועתים הוא מתפשט בבר כפליט-תרבות, בעיקר בבתי-גידול מופרעים. הקרקפות נישאות על עוקצים בראשי ענפים. התפרחת צפופה, דמויית ביצה קצרה. הפרח לבן. בצינור הגביע 10 עורקים. הפרח נותר זקוף בקרקפתו גם אחרי ההפריה, וצינור הגביע אינו מתנפח אחרי ההפריה.
העלים שעירים, דוחי-מים. העלעל מוארך, אורכו פי 2–3 מרוחבו, לפעמים משונן עדינות (השיניים הם קצות עורקי העלה). העלים העליונים נגדיים.

april may

התלתן (ללא ציון המין) מופיע במקורות גם כצמח למאכל אדם: "תלתן של מעשר שני תאכל צמחונים" (מעשר שני ב', ג'). אך כוונת הכתוב היא לא לצמחי התלתן הגדלים בר בארץ, אלא לצמח המכונה בפי העם בשם "חלבה".
בתרבות מגדלים תלתן למזון לחיות-המשק כמספוא ירוק או מיובש כחציר, למרעה ולזבל ירוק במחזור הזרעים. מועיל גם כצמח-דבש לדבורים.

ישנם ממיני תלתן המקובלים מאוד ברפואה העממית הערבית - לטיפול בחליים שונים, פיזיים ונפשיים.

תפוצה בארץ: עמקים, שרון, שפלה.
איזורי גידול: קרקעות כבדות.

את הזרעים מומלץ לזרוע בחודשים ספטמבר - ינואר.
את כמות הזרעים יש לערבב עם כוס וחצי חול בנין במצב לח או לחילופין- אדמה מהמקום בו אתם זורעים, על-מנת לדלל את כמות הזרעים על שטח נרחב. שקית זרעים אחת מתאימה לכיסוי שטח בגודל של כ- 3 מ"ר.
יש לגרף את השטח לפני הזריעה ("לפתוח" את האדמה מעט), לשפוך את הזרעים המעורבבים עם החול הלח או האדמה ולתחח מעט לאחר הזריעה לכיסוי עדין.
ניתן ומומלץ להשקות את השטח השקיה ראשונית עדינה לאחר התיחוח לשם כיסוי טוב של הזרעים.
לאחר הנביטה, במידה ולא יורדים מספיק גשמים (לפחות פעם בשבוע בעונת החורף) כדאי להשקות את הצמחים פעמיים בשבוע עד להתבססות הצמח.

לאחר ההתבססות אין צורך בהשקיה מלאכותית אך אם אתם מעוניינים בפריחה ארוכה מומלץ להמשיך להשקות את הצמח פעמיים בשבוע לכל אורך חייו.

סוגי התלתן, נבדלים מהסוג הדומה שברק (ר' ערך שברק) בעלים ובאבקנים: עלי השברק ריחניים והם נושאים בלוטות או שערות בלוטיות, ועלי התלתן אינם כך; ותשעה מתוך עשרת האבקנים של תלתן זיריהם מאוחים לצינור בעוד העשירי חופשי, בעוד שבשברק כל עשרת הזירים מאוחים.