תלתן הארגמן Trifolium Purpureum.. Product #: 1025 Regular price: ₪26 ₪26 קיים במלאי

זרעי תלתן ארגמן

קוד מוצר: 1025
זמינות: קיים במלאי
משקל מכירה בסיסי: 2 גרם

מחיר: ₪26

- +

שם מדעי: Trifolium purpureum. משפחה: פרפרניים. צורה: צמח חד שנתי.

מראה: תלתן הארגמן הוא אחד ממיני תלתן הבר הגדלים בישראל. ארץ ישראל משמשת מרכז חשוב בתפוצתו העולמית ובמחקר הסוג. רוב המינים בארץ הם עשבים חד-שנתיים זקופים, מיעוטם עשבים רב-שנתיים. גובהו 20–30 ס"מ. הפרח גדול, אורכו 2 ס"מ. עליו תלתניים, כלומר מורכבים משלושה (תלת) עלעלים. אין הוא הפרפרני היחיד שעליו תלתניים, אך הוא שזכה בשם.
ברוב מיני התלתן יוצאים כל 3 העלעלים מנקודה אחת, במינים ספורים נישא העלעל האמצעי על פטוטרית קצרה מעל מפגש שני העלעלים הצדדיים. התפרחות לרוב קרקפות מרובות-פרחים. הפרח פרפרני, מייצר צוף. החרק חונה על משוטי הכותרת וחותר לצוף שבצינור הפרח, וכך הוא מוריד את הסירה וגורם להזדקרות האבקנים.
התרמיל כלוא בגביע, אינו נפתח, מספר זרעיו מועט יחסית. הוא מצוייד בשיניים ומופץ כשהוא נאחז בנוצות של עופות או בשיער של יונקים.

feb july

תלתן הארגמן מכיל גליקוזידים, פנולים, קומורינים, פלבנואידים, סיליציליתים וחומצות מינרליות. הצמח מקובל מאוד ברפואה העממית הערבית - לטיפול בחליים שונים, פיזיים ונפשיים.
זרעי תלתן ארגמן משמשים להקלת תסמינים של שלשול דמי, דימום פנימי, הסדרת המחזור החודשי, מחלות עור, מתח נפשי, עצבנות יתר, נדודי שינה, שיעול ואדמת.

תפוצה בארץ: החרמון, הגליל והגולן, חופי הים התיכון, הגלבוע, אזור הכרמל, העמקים, הרי יהודה ושומרון, מדבר יהודה ושומרון, השרון והשפלה, בקעת הירדן, בקעת ים המלח, עין גדי, נגב.
איזורי גידול: תלתן הארגמן גדל בשדות בר ובשדות תרבות וכן במעזבות, ברוב חלקי ארץ ישראל.

את הזרעים מומלץ לזרוע בחודשים ספטמבר - ינואר.
את כמות הזרעים יש לערבב עם כוס וחצי חול בנין במצב לח או לחילופין- אדמה מהמקום בו אתם זורעים, על-מנת לדלל את כמות הזרעים על שטח נרחב. שקית זרעים אחת מתאימה לכיסוי שטח בגודל של כ- 3 מ"ר.
יש לגרף את השטח לפני הזריעה ("לפתוח" את האדמה מעט), לשפוך את הזרעים המעורבבים עם החול הלח או האדמה ולתחח מעט לאחר הזריעה לכיסוי עדין.
ניתן ומומלץ להשקות את השטח השקיה ראשונית עדינה לאחר התיחוח לשם כיסוי טוב של הזרעים.
לאחר הנביטה, במידה ולא יורדים מספיק גשמים (לפחות פעם בשבוע בעונת החורף) כדאי להשקות את הצמחים פעמיים בשבוע עד להתבססות הצמח.

לאחר ההתבססות אין צורך בהשקיה מלאכותית אך אם אתם מעוניינים בפריחה ארוכה מומלץ להמשיך להשקות את הצמח פעמיים בשבוע לכל אורך חייו.

תלתן הארגמן הוא בעל שימושים רפואיים רבים, בין היתר הוא: צמח המטהר את הדם, מטהר את הגוף מרעלים, מחזק את מערכת החיסון, אנטי דלקטי, משתן, מכייח, עוזר בטיפול נגד מחלות עור, פסוריאזיס, אגזמה, עוזר להסדרת המחזור, נגד עויתות, צמח מרגיע, מוריד מתחים, עצבנות , יעיל לנדודי שינה, נגד שיעולים ובעיות נשימה, מועיל לשעלת ברונכיט ואסתמה, צמח יעיל לסרטן השד, לסרטן השחלות ולסרטן בבלוטות הלימפה.
אופן השימוש בו הוא כדלקמן: שמים כפית של הפרחים עם העלים בכוס, שופכים על הצמח מים רותחים, מחכים 5 - 7 דקות, מסננים ושותים 2 - 5 כוסות ביום.