צבעוני ההרים- זרעים Tulipa Agenensis.. Product #: 15641 Regular price: ₪40 ₪40 קיים במלאי

זרעי צבעוני ההרים

קוד מוצר: 15641
זמינות: קיים במלאי
משקל מכירה בסיסי: 2 גרם

מחיר: ₪40

- +

שם מדעי: Tulipa agenensis. משפחה: שושניים. צורה: גאופיט - בעל פקעת או בצל. 

מראה: צבעוני ההרים הוא גאופיט בעל בצל חד שנתי אשר חודר לקרקע בעומק של 30 עד 40 ס"מ, מרהיב בפריחתו. לפרח שילוב של צבעים שהאדום העז במרכזו.
לצבעוני פרח דמוי גביע בעל 6 עלי עטיף צבעוניים, צבע עלי הכותרת הוא אדום-כתום ובבסיסם החיצוני כתם צהוב. עמוד הפרח זקוף (כ- 40 ס"מ), בראש העמוד נישא פרח בודד גדול בצבע אדום כהה, אורכו 6–12 ס"מ. השחלה עילית, נראית כמו נרתיק משולש ירוק הממוקם במרכז הפרח, ובראשו צלקת משולשת. סביב השחלה, בולטים 6 אבקנים בעלי זירים קצרים ומאבקים גדולים בצבע צהוב.
הפרחים לבקניים, בלי צבע אדום, אלא רק צהוב, בכך הם מרמזים כי בפרח הרגיל, האדום, קיים גם צבען צהוב, והוא רק מוסתר מעינינו.
בכל שנה מועבר, עם התחדשות הצמיחה, חומר הזנה מהבצל לניצן, לשם התפתחות עלים ועמוד תפרחת. הבצל הישן מתרוקן ובמקומו נוצר בצל חדש.כגיאופיטים רבים הפורחים בעונת האביב צריך הבצל להיחשף למנת קור מספקת על-מנת שיפרח.

הפרח חסר צוף, אך שופע אבקה רבה. מבקרים בו חרקים, בעיקר חיפושיות (חיפושיות הפרחים), הנמשכות לצבע האדום והן גם המאביקות. פרחי הצבעוני נפתחים בשעות הבוקר ונסגרים לעת ערב. הזרעים של צבעוני ההרים שומרים על חיותם כשנה ונובטים בחורף שלאחר הפריחה. מכל זרע יוצאת פקעת אחת עטופה בגלדים. בשנה השלישית או הרביעית לקליטה בקרקע, מפתחת הפקעת שלושה עלים וגבעול פריחה אחד. 

feb april

צבעוני ההרים הוא ללא ספק מן המרשימים שבפרחי החורש, בייחוד בשל העובדה שבניגוד לאחיו האדומים (כלנית, נורית, פרג) הוא מעדיף לפרוח בגריגות גבוהות ובחורש ובכך מפתיע אותנו בהרים, במקומות שפחות צפוי לפגוש בו פרחי בר בעונה.

צבעוני ההרים משמש בעיקר לנוי, בגינות פרטיות וציבוריות.

 

תפוצה בארץ: בגולן ובגליל, בגלבוע, הכרמל, הרי שומרון ויהודה, השפלה, נגב.
אזורי גידול: גדל בעיקר בשטחים פתוחים, במקומות אחרים הוא מופיע במרבדים דלילים. נפוץ באזורי ההרים והנגב.

 

את הזרעים מומלץ לזרוע בחודשים ספטמבר - ינואר.
את כמות הזרעים יש לערבב עם כוס וחצי חול בנין במצב לח או לחילופין- אדמה מהמקום בו אתם זורעים, על-מנת לדלל את כמות הזרעים על שטח נרחב. שקית זרעים אחת מתאימה לכיסוי שטח בגודל של כ- 3 מ"ר.
יש לגרף את השטח לפני הזריעה ("לפתוח" את האדמה מעט), לשפוך את הזרעים המעורבבים עם החול הלח או האדמה ולתחח מעט לאחר הזריעה לכיסוי עדין.
ניתן ומומלץ להשקות את השטח השקיה ראשונית עדינה לאחר התיחוח לשם כיסוי טוב של הזרעים.
לאחר הנביטה, במידה ולא יורדים מספיק גשמים (לפחות פעם בשבוע בעונת החורף) כדאי להשקות את הצמחים פעמיים בשבוע עד להתבססות הצמח.

לאחר ההתבססות אין צורך בהשקיה מלאכותית אך אם אתם מעוניינים בפריחה ארוכה מומלץ להמשיך להשקות את הצמח פעמיים בשבוע לכל אורך חייו.

הריבוי של צבעוני ההרים מיני וגם וגטטיבי - ריבוי על ידי חלוקת הפקעות.